Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ

Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ (http://www.dtv-bg.com/index.php)
-   Кошче (http://www.dtv-bg.com/forumdisplay.php?f=242)
-   -   Смяна на масло на каляската - моля за съвет (http://www.dtv-bg.com/showthread.php?t=48432)

digimp 25-10-2023 23:21

Смяна на масло на каляската - моля за съвет
 
Здравейте,
имам си страхотен автомобилен механик със златни ръце на 320 километра от мен в едната посока.

Преди години го бях видял как си сменя маслото на неговите коли и от тогава всеки път искам и на моите да спазва същата процедура.

Лекият проблем е, че в момента не мога да отделя тези пари за да отида до него и да платя работата му. £120 за бензин и храна и още около £120 за смяна на маслото.

Така че в момента съм принуден да си сменя маслото сам. Моля ви нека ви обясня каква е процедурата и след това ще ви споделя и моите притеснения.

Процедура:
1. Сипва се едно от тези или подобно - може да е всеки един бранд, не е задължително това което съм линкнал: STP Engine Flush

2.Оставя се колата да работи на място към 20 минути и след това се излива цялото масло и се маха и масленият филтър

3. Оставя се маслото да капе поне около 20-30 минути

4. Слага се нов филтър и се завива пробката.

5. Долива се около 1 литър от това или нещо подобно - може да е всеки един бранд, не е задължително това което съм линкнал: Lucas Heavy Duty Oil Stabilizer

6. Долива се масло според нуждите и спесификациите.

Това е!


В спесификациите на Пежо изрично е упоменато да не се слагат никакви добавки в маслото. От друга страна последните 8 години всичките ми коли са с масло сменяно по гореописаната процедура и мога да потвърдя, че наистина стават по-тихи, пробега се удвоява и можеш да ги тормозиш в най-страшните горещини без да се притесняваш за двигателя.

Притесненията ми в момента са следните:
1. Масло без допълнителни външни добавки ме притеснява, че за 5000 километра ще се превърне в бистра водичка. Така че ми се иска да сложа добавка както обичайно.

2. Тази година в Англия застудя необичайно бързо и рязко и имам ирационалният страх, че сегашната зимата ще е по-студена от всичките през последните 10 години. И ако е така (???) тогава е по-добре да няма добавки, а да си е само масло.

Ако ви се занимава - моля дайте ми съвет да намеря баланса между горепосочените съждения?


Много благодаря.

yavor1 26-10-2023 00:01

Цитирай:

Първоначално написано от digimp (Мнение592424)
Здравейте,
имам си страхотен автомобилен механик със златни ръце на 320 километра от мен в едната посока.
Това е!;;573;;573;;573


В спесификациите на Пежо изрично е упоменато да не се слагат никакви добавки в маслото. От друга страна последните 8 години всичките ми коли са с масло сменяно по гореописаната процедура и мога да потвърдя, че наистина стават по-тихи, пробега се удвоява и можеш да ги тормозиш в най-страшните горещини без да се притесняваш за двигателя.

Притесненията ми в момента са следните:
1. Масло без допълнителни външни добавки ме притеснява, че за 5000 километра ще се превърне в бистра водичка. Така че ми се иска да сложа добавка както обичайно.

2. Тази година в Англия застудя необичайно бързо и рязко и имам ирационалният страх, че сегашната зимата ще е по-студена от всичките през последните 10 години. И ако е така (???) тогава е по-добре да няма добавки, а да си е само масло.

Ако ви се занимава - моля дайте ми съвет да намеря баланса между горепосочените съждения?


Много благодаря.

https://www.autodoc.co.uk/car-parts/...es%5B3%5D=1862

https://www.buycarparts.co.uk/peugeo...olume%5B%5D=5l


Виж си изискванията за конкретния двигател и не се занимавай с глупости, особено ако иде реч за Peugeot 407 2.0 SE, EW10J4 RFN Petrol, 138bhp. от подписа ти!

Car oil for PEUGEOT 407 SW 2.0 Flex – the best products as chosen by customers:
https://www.buycarparts.co.uk/mobil/9030246

Как ще стане "водичка" ако е Synthetic Oil ;;573

ogibo 26-10-2023 14:40

Коя година е това Пежо та ще му слагаш добавки? И ако е сравнително ново, не се притеснявай че след 5 000 километра маслото ще стане вода, а го смени между 5 и 7 хиляди километра. Карам Хонда Акорт 2008 година с масло 0W30 без каквито и добавки да се слагат. След 7 000 + километра почва да го бара и 11 000 компютъра докладва за ниско ниво на маслото. Малко се бях улисал в карането.

Вас 26-10-2023 15:27

Като го сменяш на 5000 км, карай лятото с 15W-40, а зимата с 10W-40.
Защо зорлем си трошите двигателите с тая синтетична гняс!;;basi

П.С. Номера е само да изчакаш да ти загрее маслото(6км- лятото;15км- зимата) преди да започнеш със спортното каране!;)

Хоризонт 26-10-2023 16:14

Цитирай:

Първоначално написано от Вас (Мнение592431)
Като го сменяш на 5000 км, карай лятото с 15W-40, а зимата с 10W-40.
Защо зорлем си трошите двигателите с тая синтетична гняс!;;basi

П.С. Номера е само да изчакаш да ти загрее маслото(6км- лятото;15км- зимата) преди да започнеш със спортното каране!;)

;;516Като караш кола с годините на дядо ми каквото и масло да и налееш по-нова няма да стани. Сигурно и с оловен ниско октанов бензин я караш :)

ogibo 26-10-2023 16:18

Защото по спецификация и дават да върви с такива масла. Важни са и едни други цифрички и буквички в спецификацията на маслото. Има ли разлика и всичко излиза през ауспуха. Хонда са малко капризни от към масло.

Вас 26-10-2023 19:17

Цитирай:

Първоначално написано от Хоризонт (Мнение592432)
;;516Като караш кола с годините на дядо ми каквото и масло да и налееш по-нова няма да стани. Сигурно и с оловен ниско октанов бензин я караш :)

Интересно как тия коли("от годините на дядо ми") издържаха по 500-600 хиляди километра, карани точно с тия масла и с оловен бензин, а дизелите с нафта за отопление?
Съвременните возила я добутат до 150 хиляди, я не. Защо ли?




Цитирай:

Първоначално написано от ogibo (Мнение592433)
Защото по спецификация и дават да върви с такива масла. Важни са и едни други цифрички и буквички в спецификацията на маслото. Има ли разлика и всичко излиза през ауспуха. Хонда са малко капризни от към масло.


Като говорим за спецификации случайно да си погледнал Хонда със същият двигател извън ЕС и САЩ с какви масла върви?
А забравих - Екологията:), сапуненият мехур, който скоро ще се пръсне.
В България т.нар. "Екостикери" ги лепят съгласно годината на производство.

Не е ли абсурдно 15 години по-нова технологично кола да и дават същата категория(най-ниската), като на една от моите коли.
Да уточня, че карам само "антики", без особена пазарна стойност.
При това положение, че ни приравняват "Екокатегориите", какъв е смисълът да купувате прескъпите масла, още повече че откровено те са главната причина за потрошените мотори.
Нямам обяснение!

ГДС11 26-10-2023 19:59

[QUOTE=Вас;592439]Интересно как тия коли("от годините на дядо ми") издържаха по 500-600 хиляди километра, карани точно с тия масла и с оловен бензин, а дизелите с нафта за отопление?
Съвременните возила я добутат до 150 хиляди, я не. Защо ли?




https://www.youtube.com/watch?v=m6_N...dokumentalni21

ето защо,но така е с всичко произведено през този век.особено последните 10-15г.

дрим 26-10-2023 20:21

Аре стига разводнявахте темата на човека, ако знаете дайте съвет, иначе лакърдии бол...
Аз лично, до ден днешен съм карал колите си с маслото, което го препоръчва производителя, демек брандирано със съответната марка. Специално за турбинираните двигатели е силно препоръчително това. Познавам няколко всезнайковци, собственици на ВАГ дизеляци, които се вързаха на думите на родните супер-дупер монтьори, да сипват 10w40, вместо 5w30 както е по книжка. Защото им се досвидя 900гр харчене на масло на 10к км пак както е по книжка (заради турбината) и всичките правиха турбини преди 100к км пробег...
Секи сам си преценЯ...

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Вас 26-10-2023 21:05

Турбините не се скапват от маслото, а от завишените обороти на които са настроени да работят и пак се трошат, карани с "верното" масло.
Защо турбините от 90-те не се трошеха, като двигателите работеха с по-гъстите масла, ама това производителя няма да ти го каже.
Колко от вас, каращи "съвременни" автомобили с директно впръскване, без значение бензин-дизел правят почистване на горивното пространство на 50 хиляди......съмнявам се, че и 10% са и чували за това.
Дъвката е ръгай добавки и колкото, толкова.

Относно човека с пежото......иди до първият сервиз на две преки от вас и просто си смени маслото!


П.С. Не лошо да се изгледа видеото. В него всичко е обяснено, поне за тоя, който иска да чуе истината.
П.С.2 Един тест.....капнете една капка от "супер-маслото" с което карате върху стърчащ пирон забит в дъска и след 24 часа го пипнете с пръст, да видим дали ще се омажете?


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 05:10.

DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.