Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ

Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ (http://www.dtv-bg.com/index.php)
-   GSM мобилни комуникации (http://www.dtv-bg.com/forumdisplay.php?f=110)
-   -   Dynamic DNS и мобилните мрежи (http://www.dtv-bg.com/showthread.php?t=48291)

Глаголица 30-06-2023 11:04

Dynamic DNS и мобилните мрежи
 
Възможно ли е устройство зад ЛТЕ модем да бъде достъпвано?

По-точно:
- ОС: Линукс
- има в кронтаба DDNS който на пет минути ъпдейтва freedns.afraid.org с актуалното НАТ айпи
- има уеб сървър Lighttpd със статични страници

Може ли уеб сървъра да се достъпва през НАТ-а? Аз примерно пробвах с порт 3080 (glagol.mooo.com:3080), но не става. Има ли портове, които са отворени?

oldgraf 30-06-2023 12:20

Прочети малко за обратни тунели. Най-общо "комп" зад мобилен НАТ прави такъв тунел към друга линукс машинка с нормален достъп. Дали ще е Rpi у вас или VPS някъде...Пипа се леко в настройките на sshd, мяташ си ключетата при пъблик достъпът и на проблемният линукс стартираш някакъв ауторестарт ssh по твой избор. Това, защото провайдера може да ти смени ИП и да се прекъсне връзката с общодостъпното устройство. Нещо такова ще е командата

ssh -fN -R нормалнотоИП:3080:localhost:80 потребител@нормалноИП

Глаголица 30-06-2023 12:43

Благодаря, аз това с reverse ssh го играя, но там разчитам на друга машина към която да се върже първата, а аз се чудя дали има как да се достъпи уебсървърът на първата директно.

oldgraf 30-06-2023 12:59

Не знам при "домашните" мобилни планове как е, защото не съм ползвал. При мобилните няма как

plameni 30-06-2023 13:26

Цитирай:

Първоначално написано от Глаголица (Мнение588829)
Възможно ли е устройство зад ЛТЕ модем да бъде достъпвано?

Първо се иска полученият IP-адрес да е публичен, а май всички оператори за LTE "раздават" само частни.

Цитирай:

Първоначално написано от Глаголица (Мнение588836)
...аз се чудя дали има как да се достъпи уебсървърът на първата директно.

Аз този номер го играя с "обратен VPN".

slimi 30-06-2023 13:37

Това става (както вече са казали) или с reverse ssh tunnel или с vpn такъв, от у-вото зад CGNAT-а (на мобилния интернет) към публично достъпен сървър/рутер и достъпваш това, което ти трябва, през тунела. Така го играя с охранителните камери на вилата. IP-то, което сетва DDNS няма да ти върши никаква работа, защото зад него не е достъпно нищо. Помня, че някой от мобилните оператори предлагаше публични адреси за мобилен интернет, но нямам идея дали това съществува все още като услуга.

uniqad 30-06-2023 13:51

Това е за mobix на Vivacom...
Цитирай:

Статичен IP адрес
При активиране на допълнителен пакет Статичен IP адрес, се предоставят до 1 брой статичен публичен IPv4 адрес и статична IPv6 подмрежа. Пакетът е без абонамент и се подновява ежемесечно, докато клиентът не го деактивира. За периода от активацията до датата на първото отчетно число абонатът заплаща пълна месечна такса. При деактивиране на допълнителен пакет, платената месечна такса не се възстановява.
*Възможността за ползване на IPv6 адресите е налична само за 4G моделите Huawei B311-221, B535-xxxx и 5G модел ZTE MC888.

Инструкция за настройка на Статичен IP адрес
1.99 лв.
Активирай
Ежемесечен абонамент
Всички цени са с включено ДДС. Стойността на пакета автоматично се добавя към месечната ви сметка.

Underworld 30-06-2023 15:55

Четейки тази тема, реших да прегледам настройките на рутера и гледам, че Виваком са почнали да раздават ipv6 адреси на домашния интернет. Преди 2-3 месеца съм сигурен, че нямах. Това може да реши проблема с CGNATа при тях.

Sent from my SM-S911B using Tapatalk

TUISTERa 30-06-2023 19:32

Да . ама нещо не им е наред системата, през хотспота на тела имам проблеми с нета откак пуснаха в6

Глаголица 11-07-2023 12:12

Благодаря за отговорите, но доколкото разбирам и за обратен ВПН пак е нужно друго устройство, а аз търсех решение без второ у-во.


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 22:46.

DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.